Pohjois-Ruotsin Piirinmestaruus pilkit 2017

Tänä vuonna Pohjois ruotsin piirin mestaruuspilkit olivat Arvidsträsket järvellä Älvsbyssä. Edellisenä yönä siirrettiin kelloja tunnilla eteenpäin joten yöunet jäivät vähiin kun ajomatkaakin kertyi yli 200km Torniosta. Järvi oli tuntematon paikka mutta Råneån seurasta johon itse kuulun olivat käyneet täällä kilpailussa 2 kk sitten. Sen verran paljastivat ettei kannata mennä kauas ja lähtörannastakin voi saada kaloja, kalasaalista sen verran että voittajalla voi olla 6kg mutta 3kg on kova tulos. Kilpailukalahan on ahven ja 4 tuntia kisa aika kuten suomessa. Ruotsissa on myös kalojen tappaminen välittömästi ennen reppuun laittoa pakollista muuten hylätään jos seulassa yksikin kala elää. Järvi oli n,4km pitkä ja saaria paljon joten kilpailijoilla on paljon mukavan näköisiä paikkoja. Aloitin reilun kilometrin päästä ja seurasin kun suurin osa meni kuitenkin kauas ja katosivat saarten taakse, mielessä kävi että teinkö kuitenkin väärin kun kuuntelin seuran kilpailijoita. Pidin pintani ja odottelin kisan alkua tällä paikalla. Kisa alkoi ja ensimmäinen reikä ja heti ahven Lätkässä ja toinen perään mutta sitten alkoi särkiä tulemaan, viitisen kpl nostelin ja tein 5m päähän uuden reiän ja taas ahven eikä muuta tullut. Reijitin alueelle 10 reikää mutta en löytynyt mitään joten reppu selkään ja lähdin lahden vastapuolelle jossa ei ollut ketään. Aikaakin oli jo mennyt jo melkein tunti joten kaloja pitäisi jo alkaa löytymään. Hieman ennen rantaa jossa on niemen kärki sain yhden ahvenen mutta vettä oli 7m joten siirryin lähemmäs rantaa ja tässä oli n,4m ja heti alkoi ahvenia tulla,vaihdoin Särki-Ellu 95 messinki-hopeaan mutta nihkeästi tuli ja kokeilin eri pilkkejä mutta vielä ei löytynyt hyvää pilkkiä. Tein useampia reikiä ja monet antoivat muutamia ahvenia kooltaan n,20gr. menin koko ajan rinnettä eteenpäin ja seuraksi sain seuramme jäsenen Sven-Åken ja hän kertoi ettei lähtörannasta ollut tullut mitään eikä hän ollut saanut vielä yhtään kalaa ennen kuin tuli minun luokse. Kuulosti hyvältä joten päätin pysyä tällä alueella päivän. Sven-Åke jäi taakse ja löysin kohdan josta sain muutaman isomman, isoin n,150gr.n ahvenen. Aikaa oli mennyt tasan 2 tuntia ja painoa kertynyt 1 kg. joten vielä oltiin jotenkin mukana kisassa. Nyt löytyi reikä joka alkoi antamaan hyvin ja pääsin kokeilemaan eri välineillä ja Särki-Ellu95 kulta-hopea 15cm tapsilla ja paljas 16nr koukku kärpäsentoukka pujoitettuna koukkuun antoi melkein 30kpl mutta pieniä olivat ja särki valtasi tämän reiän joten eteenpäin mentiin. Samalla pilkillä mutta vihreä oranssi morrilla tuli edellisenä päivänä voitto 15,8kg särkiä Tornion edustan meri kisassa. Kävin ihan rannalla välillä mutta 2 pientä ahventa tuli ja niitä särkiä tuli melkein joka reijästä. Palasin takaisin sille hyvälle reijälle ja särjet olivat kaikonneet joten alkoi ahventen laskeminen, 46kpl tuli putkeen ja kaikki tuolla Särki-ellulla jossa oli paljas koukku. Nyt kun vaihdoin paikkaa alkoi repussakin jo painoa tuntumaan, päätin mennä ensin vanhat reijät josta tuli isompia ja eka reikä antoi 7 kpl ja muistakin tuli yksittäisiä ahvenia. Aikaa oli enään puoli tuntia jäljellä ja onneksi tuli mieleen se niemen kärki josta sain jonkin verran kun tulin yli lahden. Palasin sinne ja vanha reikä antoi muutaman ja samalla seurasin kun kilpailijoita tuli järven perukoilta pois, siellä ei näemmä ollut kaloja ja oli oikea ratkaisu jäädä tänne. Tein hieman syvemmälle reiän ja heti alkoi ahvenia tulla n, 5kpl ja vielä viimeisillä minuuteilla tein uuden reijän ja tässä sain istua kisan loppuun. Ahventen keskipaino oli n,20gr ja sain n,150kpl. Seulalla katselin muiden pusseja ja n,1,5kg pusseja pääosin näytti olevan ja kyllä jännitti elääkö yksikään ahven mutta kaikilta oli kurkku poikki ja pää melkein irti. Punnituksessa sain 3150gr ja PM-Hopeaa. Joukkeena tuli Kultaa eli SM-paikka Tukholmaan ensi vuodelle tuli molempiin kisoihin niin joukkue kuin henkilökohtaiseen
Tulokset löytyvät alla olevasta osoitteesta
http://nya.sportfiskeklubben.nu/sites/sfk/files/Resultat%20DM%202017-03-26_v2.pdf

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *